Rändnäitus "Kodukoha kompass"

Mis teeb ühest ruumist (linnast, linnaosast, külast, tänavast, keskväljakust) meeldiva paiga, kus inimesed soovivad viibida? Kuidas see ruum mõjutab meie tervist, heaolu ja õnnetunnet? Aga ka piirkonna majandust ja atraktiivsust?Nendele küsimustele otsib vastuseid mööda väikelinnu rändav Eesti Koostöö Kogu näitus „Kodukoha kompass”.

Näituse eesmärk on, et kogukondades algaksid või jätkuksid heaolu loova elukeskkonna teemalised arutelud, mõttetalgud, ruumieksperimendid, algatused. Soovime toetada teaduspõhise ruumiloome põhimõtete levimist kohalikul tasandil.

Näitus tõukub eelmise suve alguses ilmunud Eesti inimarengu aruandest 2019/2020 „Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud”, mille põhiteema on Eesti ruumiline areng ning selle mõju inimeste heaolule ja ühiskondlikele protsessidele.

Me kõik kasutame avalikku ruumi. See on liikumisruum ühest kohast teise, õuesolemise ruum, suhtlusruum. See, milline on meid ümbritsev elukeskkond, mõjutab meie käitumist. Meeldiv, turvaline ja atraktiivne ruum kasvatab inimeste aktiivsust, heaolu ja õnnelikkust. Vastupidine – kahandab.

 

Eesti Arhitektide Liidu „Hea avaliku ruumi” programmi toel on Eesti väikelinnadesse viimastel aastatel rajatud uut ja atraktiivset linnaruumi. Nüüd, mil väljakud valmis, on kohalikuna hea mõelda kuidas edasi. Väljakul on elu vaid siis, kui inimesed soovivad seal olla. Mis teeb ühest ruumist koha, kus inimesed tahavad aega veeta?

Näitus koosneb kaheksast teemast, mis aitab linnadel liikuda hea paiga loomise suunas. Lisaks on näitusega kaasas praktiline kompassketas (originaalis Place Standard. How Good Is Our Place). See on auhinnatud, vabavaraline metoodika, mis annab kohalikele lihtsa raamistiku oma kodukoha avaliku ruumi kvaliteedi hindamiseks ja ruumiteemaliste arutelude pidamiseks. Vaata eesti keelde kohandatud Kodukoha kompassi juhendit (see on välja prinditav)!

Näitusega seonduvad pakkumised ja kus näitust näha saab:

  • Näitusega seonduvalt pakume kohalikele eestvedajatele ja omavalitsusele ruumiteemaliste sündmuste korraldamiseks inspireerivaid loenguid ja töötubasid. Tutvu kodukoha kompass loengute ja pakkumistega.
  • Pakume õpetajatele võimalust toetavate õpilehtede abil külastada näitust kohalikus raamatukogus. Tutvu õppematerjalidega.
  • Näitus rändab aastaga ümber Eesti, peatudes kaheteistkümnes väikelinna keskraamatukogus. Vaata, kus näitust näha saab.

Kui sul tekkis huvi, täiendavaid küsimusi või ettepanekuid, kirjuta kairi@kogu.ee

NÄITUSE MEESKOND:

Kuraator: Kairi Tilga, Eesti Koostöö Kogu
Autorid/eksperdid: urbanistid Teele Pehk ja Elo Kiivet
Keeletoimetaja: Mari Klein
Kujundaja: Mae Kivilo, Tiib OÜ
Partnerid: Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing
Toetaja: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital

Tootja: Eesti Koostöö Kogu, 2020