Postimees, Neeme Korv

Sel nädalal jõudis ühistranspordiseadus taas ringiga riigikogu täissaali. Lõin lahti seletuskirja. 45 lehekülge, enam kui 170 000 tähemärki ja 20 000 sõna. Lühiromaani maht. Hea küll, antud juhul on tegemist uue seadusega ja pikem seletamine ehk õigustatud. Kuid vaadake pisut, mis toimub! Ministeeriumid, nende allasutused, kõikvõimalikud moodustatud komisjonid ja uuringuteks ning avalike suhete edendamiseks palgatud erafirmadki – kõik paistavad tegevat endast sõltuva, et uputada nii oma valdkond kui avalikkus üle tekstimassiividega.

Mulle on tunnistanud mõnigi riigikogu liige, et ei suuda end seletuskirjade, aruannete, arengukavade ja muu säärase kasvavast massist läbi murda. Lihtsalt ei suuda. Oma teemavaldkonnast kuidagi veel, aga suuremat pilti ette saada on keeruline. Ja siis öeldaksegi, et riigi üks käsi ei tea, mida teine teeb, ning riigikogu on elukauge.

Riik ise on kokkulepete kokkulepe. Teatav bürokraatia kuulub iga sellise süsteemi juurde, on isegi vältimatult vajalik. Aga «väiklaselt formaalne asjaajamine ning suhtumine», nagu defineerib bürokraatiat eesti keele seletav sõnaraamat, on nimelt see, mis on meie ametkondades vohama pääsenud. Omamoodi kurioossel kombel soosib seda veebipõhine asjaajamine, mis ometi peaks pakkuma sõna otseses mõttes ajaloolist ja revolutsioonilist võimalust nii riiki korraldada kui demokraatiat arendada. Kütust lisab euroraha kõigi oma palgaliste büroode ja projektijuhtidega.

Copy ja paste ehk tekstiosade lõikamise ja kleepimise ning grafomaanliku tekstitootmise oskused oleme suurepäraselt omandanud. Aga andmete süstematiseeritud esitust ja olulise väljatoomise oskust kohtab ametlikes paberites väga harva. Kohalikud Sir Humphrey Appleby’d, kellele tropid e-riigi torudes kasuks tulevad, juhivad oma paberist punnis ametkondi nagu kuningriike – isegi poliitilised ministrid on nendega jännis. «Jah, härra minister!» on endale mõnusa pesa pununud, mis ju teleekraanil lõbuski kaeda, paraku teeb see otsuste vastuvõtmise aeglaseks ja kogu riigi toimimise inertseks.

Häid näiteid on ka. Riigikontroll esitab oma mahukaid auditeid ülevaatlikult ja täpselt. Eesti Koostöö Kogu suutis oma riigipidamise kava (kus samuti mõttetust bürokraatiast juttu) kirja panna vaid 14 leheküljel. Kel mõne käsitletud valdkonna vastu süvitsi huvi, saab linkide kaudu edasi liikuda. Ent koostajad tegid veel sellestki kokkuvõtte. Ühel leheküljel!

Professionaalselt koostatud lühikokkuvõte võiks saada heaks tavaks. Lühidust ei maksa karta, kui olla täpne. Harjutamiseks tuleb minna tiiru. Kompaktset kirjutamist saab treenida veebis. Tehke Twitteri konto ja katsetage! 140 tähemärki ja kogu lugu.

Artikkel Postimehe veebilehel.