Rapla Keskraamatukogus peatuv rändnäitus „Kodukoha kompass“ avab linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ja ärgitab neil teemadel kaasa mõtlema. Kompass-kettale kogutav kohalike hinnang näitab otsustajatele, millega inimesed on oma linnas rahul ja milles nähakse veel arenguruumi.

Eesti Koostöö Kogu avab 11. mail kell 15 Rapla Keskraamatukogus näituse „Kodukoha kompass“. Väikelinnades rändav näitus vaatab linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ning kutsub kohalikku kogukonda väiksemate ja suuremate sekkumistega ka ise oma elukeskkonda parandama. Näituse avavad Eesti Koostöö Kogu juhataja Kairi Tilga ja Rapla vallavanem Meelis Mägi.

Näitus tõukub eelmisel suvel ilmunud Eesti inimarengu aruandest 2019/2020 „Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud“ ja uurib, mis teeb ühest ruumist (linnast, linnaosast, külast, tänavast, keskväljakust) meeldiva paiga, kus inimesed soovivad olla. Kuidas ruum, milles viibime, mõjutab meie tervist, heaolu ja õnnetunnet! Aga ka piirkonna majandust ja atraktiivsust.

Näitusega on kaasas ka praktiline kompass-ketas, mis annab kohalikele lihtsa raamistiku oma kodukoha avaliku ruumi kvaliteedi hindamiseks ja ruumiteemaliste arutelude pidamiseks. „Meie eesmärk on kogukondi inspireerida, anda inimestele teadmisi avaliku ruumi mõjust meie igapäevaelule ning mis põhiline, et tekiks elukeskkonnateemaline edasiviiv arutelu ja dialoog”, sõnas näituse kuraator, Eesti Koostöö Kogu juht Kairi Tilga. „Loodame, et näitus aitab kohalikel märgata oma linna uue nurga alt, näha selle potentsiaali“, lisas Tilga.

„Näitus „Kodukoha kompass“ on jõudmas Rapla valla keskusesse, Rapla linna ja ootab meie inimesi seda külastama ning käega kompassi katsuma. Kindlasti annab see hea võimaluse mõelda ja näha laiemat pilti sellest, milline elukeskkond meil siin on ja kuidas linnaruum võiks muutuda. Erinevad mõtted ja ideed toovad meie ühise eluruumi planeerimisele ja arendamisele ainult head!“ sõnas Rapla vallavanem Meelis Mägi.

Näitus rändab aastaga ümber Eesti, peatudes üheteistkümnes väikelinna keskraamatukogus. Soovime näitusekohtade valiku kaudu juhtida tähelepanu raamatukogude vaimset heaolu, sidusust ja võrdsust loovale rollile avalikus ruumis.

Näitus on toimunud Paides, Rakveres, Narvas, Põlvas ja Võrus. Raplasse jääb näitus 7. juunini 2021.

Näituse kuraator on Kairi Tilga, autorid urbanistid Teele Pehk ja Elo Kiivet.

Näitust korraldab Eesti Koostöö Kogu ja toetab Eesti Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Vaata lisa www.kogu.ee/kodukoha-kompass.

Lisateave:
Kairi Tilga
juhataja
Eesti Koostöö Kogu juhataja
kairi@kogu.ee
+372 503 6620