Rakvere kesklinnatsooni rajatakse esimene niiduala, mis loob elurikkust senistele Tuleviku tänava sõiduradade vahel olnud haljasaladele. Aastaid on neil platsidel niidetud muru, kuid tänavu toimetatakse teisiti.

Ettevalmistustööd tulevase niidu rajamiseks algasid läinud nädalal nelja vana, peamiselt kuivanud puu langetamisega. Täna alustati pinnase koorimist, et eemaldada vana muru. Seejärel külvatakse maha mitmesuguste taimede seemneid ehk niidulillesegu.

Linnapea Triin Vareku sõnul on niitude rajamine planeeritud ka Seminari tänava ala projekti. “Niidud on olnud erilise tähelepanu all ka Vallimäel, kus vabaõhukeskuse alale rajatud taimestik on pälvinud palju positiivset tagasisidet,” rääkis Varek.

Rakvere linnaaedniku Anu Otsma sõnul saadi suurt innustust mullu novembris, kui raamatukogu saalis toimus avalik arutelu “Kuidas luua elurikast keskkonda linnas ja maal”.

Toona juhtisid kogukonnale suunatud mõttevahetust maastikuarhitektid Karin Bachman ja Merle Karro-Kalberg ning Tartu linnavalitsuse linnakujunduse spetsialist Anna-Liisa Unt, kes on Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna projekti “Kureeritud elurikkus” idee autorid.

Tartu kogemused andsid julgust rajada niiduala just Rakvere kesklinna. “Tuleviku tänav on niidu rajamiseks väga hea koht, kuna ka praegused murualad ei ole aktiivses kasutuses ja need on pigem taustapilt tänaval liiklejatele,” selgitas linnaaednik.

Otsma sõnul on elurikkuse arendamise eesmärk linnaruumis pakkuda tasakaalu hooldatud alade ja planeeritud elurikkuse vahel ning täiendada looduslikku keskkonda liigirikkusega. “Mitmekesine taimestik meelitab putukaid ja tolmeldajaid ning pakub oma värvivalikuga silmailu varakevadest hilissügiseni,” rääkis linnaaednik.

Niiduala loomine nõuab Otsma sõnul aga suurt kannatlikkust – külviaastal annavad tooni küll üheaastased rukkililled, põldmagunad, äiakad ehk nisulilled ja põld-varesjalad, aga enamik niiduhaljastuses kasutatavaid taimeliike õitseb esimest korda teisel kasvuaastal.

Tuleviku tänava niiduala luuakse koostöös ettevõttega Nordic Botanical OÜ, kelle välja töötatud lillesegu koosneb 31 kauni kodumaise taimeliigi seemnetest. Linnaaedniku sõnul on mõned neist kõigile tuttavad, mõned aga ergutavad linnaelanikke värskendama oma loodusteadmisi.

Artikkel ilmus 3. mail 2021 Virumaa Teatajas.