Elver Loho, MTÜ Eesti Interneti Kogukond

Õhtuleht

Täna avanes presidendi aastalõpukõnes välja reklaamitud portaal rahvakogu.kogu.ee, kus saavad kodanikud esitada oma ideid valimissüsteemi ja parteide rahastamise reformimiseks.

Parimad ideed esitatakse märtsi lõpus Riigikogule, kes loodetavasti võtab need menetlusse ja hääletamisele. Aga miks piirduda ainult paari kitsa valdkonna rahva poolse reformimisega? Rahvakogu algatus on hea eeskuju kõigile aktivistidele ja sellest tuleks kiiresti õppust võtta, et saaksite ka oma ideed märtsi lõpus Riigikokku saata!

Teemadering võiks laiem olla

Rahvakogu protsess sai alguse Silver Meikari väidetest Reformierakonna rahastamise kohta, mis seejärel kulmineerusid meeleavalduste, Harta 12 ja Jääkeldri läbirääkimistega. Kõik need teemad olid ühiskonnas tohutult populaarsed. Harta puhul on populaarsus ka otseselt mõõdetav: peaaegu 18 000 allkirja petitsioon.ee veebilehel.

Ka Rahvakogu algatuse populaarsus on mõõdetav. Hoolimata presidendi tehtud promost aastalõpukõnes ja lugematutest arvamusartiklitest ning meediakajastusest on Rahvakogu Facebooki lehekülg tänaseks kogunud vähem kui 400 toetajat. Kui petitsioon.ee veebilehel allkirja andmine on üsna tülikas, nõudes siin-seal natuke klaviatuuri kasutamist, siis Facebooki lehel enese toetajaks märkimine nõuab ainult ühe hiirekliki.

Mida järeldame? Vist üsna vähesed on vaimustuses võimalusest pakkuda välja ideid vaid valimissüsteemi ja parteide rahastamise reformimiseks.

Ometigi ei ole need ju ainukesed teemad, mille reformimiseks on rahva hulgas soov ja tahe olemas. Seega miks ennast piirata?

Rahvakogu algatuse väärtus on just selles, et ta on löönud ukse lahti ja legitimiseerinud otsedemokraatia protsessi, kus aktivistide juhtimisel kogutakse mingis valdkonnas rahva mõtteid, hääletatakse konkureerivate mõtete osas ja esitatakse populaarseimad mõtted Riigikogule menetlusse võtmiseks. Nüüd tuleb aktivistidel võtta ruttu eeskuju ja teha sarnased algatused omas valdkonnas.

Uut tarkvara pole vaja

Erinevalt Rahvakogu algatuse juhtidest ei näe ma otsest vajadust uue tarkvaraplatvormi järgi. Tegelikult piisaks ju lihtsalt ühest veebilehest (domeenihind 19 eurot, veebiserveri majutus mõned eurod kuus ja lehekülje halduseks tasuta WordPress), ideid saab koguda kasutades Facebooki (tasuta) või Google Docs’i suurepärast küsitluste korraldamise vahendit (samuti tasuta) ning seejärel saab teha hääletuse petitsioon.ee keskkonnas (1,60 eurot) või jällegi Google Docs’i abil (tasuta). Protsessi tehniline pool on väga odav ja eeldab ainult mõningast tehnilist taipu.

Nüüd tuleb agaral aktivistil välja mõelda, millistel teemadel soovib ta Eestis reforme näha.

Artikkel Õhtulehe veebilehel.