Aleksander Krjukov, ERR

Aruteluportaalis rahvakogu.kogu.ee, mille eesmärk on viia rahva ettepanekud riigikogu ette, on esitanud oma ettepanekuid ka mitmed riigikogulased ise.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Priit Toobal tegi näiteks ettepaneku e-valimiste lõpetamiseks ja presidendi otsevalimisteks. Samuti ettepaneku maavanema ametikoha kaotamiseks.

Toobali kolleeg Reformierakonnast, Andrei Korobeinik tegi ettepaneku poliitilise konkurentsi tõstmiseks Eestis tuues erakonna loomiseks vajaliku liikmete arvu 1000 pealt 500-le. Samuti pakkus Korobeinik välja kehtestada erakondadele positiivse netovara nõue.

Ettepaneku valimiskampaaniaga seotud kuludele ülempiiri kehtestamiseks tegi sotsiaaldemokraat Kajar Lember. Samuti tegi ettepaneku tema fraktsioonikaaslane Jaak Allik, kes pooldab valimisringkondade suuruste ühtlustamist ja riigikogu koosseisu vähendamist.

Toobal ütles ERR-i uudisteportaalile, et ettepanekuid võiks teha lisaks tavakodanikele veel mitmed organisatsioonid, kaasa arvatud erakonnad. “Ma arvan, et 101 riigikogu liiget on kõigepealt kodanikud ja siis tuleb ametikoht. Ma arvan, et kõik võivad ettepanekuid teha,” sõnas riigikogulane.

“Üks põhjus, miks ma tegin sinna presidendi otsevalimise ettepaneku on see, et saada teada, mis kodanikud sellest arvavad ja mis on inimeste arvates selle poolt ja vastuargumendid. Need poolt ja vastu argumendid võiks tulevikus parlamendi arutelu aluseks olla,” arvas Toobal.

Andrei Korobeiniku sõnul teevad riigikogulaste esitatud ettepanekud lihtsamaks ka riigikogu komisjonide töö.

“See on suurepärane võimalus saada tagasidet nende ettepanekute kohta. Osa neist on juba arutatud erakonna sees, osa ka põhiseaduskomisjonis, kuid riigikogu ei ole nende osas otsuse langetanud. Märtsiks on riigikogu põhiseaduskomisjoni laual erakondade rahastamise reformi eelnõu, ja selleks ajaks loodame saada ka rahvakogu.kogu.ee ettepanekute analüüsi. Siis on põhiseaduskomisjonil lihtsam otsustada, millisel kujul jõuab seaduseeelnõu riigikogu saali,” lausus Korobeinik.

Küsimusele, kas riigikogulaste ettepanekute esitamise taga ei või näha rahvakogu portaali teatud kaaperdamist poliitikute poolt, vastasid nii Toobal kui Korobeinik, et kindlasti see nii ei ole.

Artikkel ERR veebilehel.