Postimees, Merike Teder

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul on Eesti jaoks probleem number üks Eesti elanike halb tervis, veel tundis ta muret korruptsiooni ja eestlaste madala sallivuse üle.

Ilves märkis värske inimarengu aruande tutvustamisel peetud kõnes, et see teos annab meie puudujääkidele nimed ja ka teekaardi, kuidas edasi.

Ilvese hinnangul on Eesti jaoks probleem number üks Eesti elanike halb tervis. «See on tarbitud või ostetud alkoholikogused, laste kasvav ülekaalulisus, täiskasvanutest rääkimata, purjuspäi autojuhtimine,» loetles president. «Riigil on siin väga raske üksikisikute käitumist mõjutada, siin ongi üksikisiku käitumine määrav tegur,» leidis ta. Ka absoluutselt kuiva seaduse kehtestamine ei tööta, leidis president, tuues näite Soome ajaloost või ka Eesti kogemusest Brežnevi ajast.

Teiseks valmistas talle oma sõnul üllatuse Eesti tulemused maailma võrdluses korruptsiooni osas. Ka siin ei osanud ta imerohtu välja pakkuda, arutledes, et ka administratiivne palgatõus ei aitaks, pigem lõppes Ungari kuue aasta tagune selline katse krahhiga.

Ilvesele tegi muret see, et Eesti näitajad sallivuse osas mitte ei parane, vaid on teistest hoopis enam maha jäänud. «Erinevalt Põhjamaadest on meil väga madal sallivuse tase,» ütles Ilves ja tõi esile, et meil ei ole siiani partnerlusseadust. «Pigem näeme vabakonna tegevusena sallimatust propageerivaid postitusi – see tekitab piinlikkust. Selline jõuline kampaania vahet tegemise jätkamise nimel – ma ei usu, et see kuulub 21. sajandisse, isegi 20. sajandi teise poolde mitte.»

Ilves imestas, et me oleme endiselt tõrksad aitamast pagulasi, kuigi me ajaloost peaksime veel täpselt isikliku kogemuse alusel teadma selle tähtsust. «Meil on raskusi olla kõrvuti meist erinevate inimestega,» imestas president.

Artikkel Postimehe kodulehel.