Tänasest on võimalik platvormil rahvaalgatus.ee anda toetusallkiri algatusele “Eesti vajab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat ehk PÕXITit”. See on esimene arutelu 2017. aasta Arvamusfestivalilt, mis jõudis rahvaalgatuseni.

“Arutelu Arvamusfestivalil võikski ideaalis olla algus- või vahepunkt teemadele, mis seejärel saavad praktilisema väljundi. Juba augustis, kui MTÜ Eesti Roheline Liikumine eestvedamisel arutati festivalil teemal “PÕXIT ehk põlevkivienergeetikast väljumine: miks, millal ja kuidas?”, oli tunda osalejate valmisolekut sõnadelt tegudele minna,” ütleb tänavuse Arvamusfestivali eestvedaja Ott Karulin. “Loodame, et see esimene rahvaalgatuseni jõudnud arutelu innustab järgmist sammu ette võtma ka teisi organisatsioone, kes festivalil oma aruteludes lahendusteni jõudsid,” lisab Arvamusfestivali uus eestvedaja Maiu Lauring.

PÕXITi arutelu algataja, MTÜ Eesti Roheline Liikumine projektikoordinaator Mihkel Annus tõdeb, et Eesti on aastakümneid elektri tootmisel sõltunud põlevkivist, kõige saastavamast fossiilsest kütusest. “Puhtama elukeskkonna ja jätkusuutlikuma tuleviku nimel ei saa sarnane teguviis endisel moel jätkuda. Eesti vajab laiahaardelist konsensuslikku poliitilist otsust ning selgelt defineeritud eesmärki põlevkivienergeetikast loobuda,” ütles Annus, lisades: “Põxit on varem või hiljem paratamatus, mistõttu on oluline aegsasti koostada laiapõhjaline tegevuskava põlevkivienergeetikast väljumisega seotud riskide hindamiseks ja nende maandamiseks.”

Rahvaalgatus.ee on arutelude pidamise ja ettepanekute koostamise platvorm, mille kaudu saab Riigikogule kollektiivseid pöördumisi (ehk algatusi) esitada. Pärast ettepaneku kirjapanemist saab kutsuda teisi kaasa arutlema, arutelu tulemusel pöördumise ühiselt koostada, vähemalt 16aastastelt Eesti elanikelt digiallkirju koguda ning tuhande allkirja täitumisel pöördumine ühe klikiga Riigikogule esitada. Platvormis saab ka jälgida, mida parlamendi komisjon(id) ettepaneku kohta arvavad, ja selle võimalikku seaduseelnõuks kujunemist. “Meil on hea meel, et Arvamusfestivali eel tehtud mitmekuuline innustamistöö ligi kümne arutelu vedajaga on päädinud esimese linnukesega rahvaalgatuse näol,” räägib rahvaalgatus.ee projektijuht Maarja-Leena Saar Koostöö Kogust.

Rahvaalgatuse “Eesti vajab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat ehk PÕXITit” tästeksti loe siit.