ERR “Rahva teenrid”
Arvamusfestivali teise saatepäeva avanud “Rahva teenrid” tõdes lahkhelide kohta koalitsioonis, et udused eesmärgid toovad kaasa uduse lahenduse.
Sotsiaaldemokraatide üks juhtpoliitikutest Andres Anvelt tõi eile koalitsiooni kohta võrdluse, et see laps on sündinud tõsiste vigastustega ja tema ellujäämise tõenäosus on väike.
Majandusteadlase Heido Vitsuri hinnangul algavad raskused poliitikategemisel sellest, et olemasaolevat probleemi ei kirjeldata piisavalt hästi.
“Et mis täpselt viga on ja mida tahame saavutada. Nii on lahendusi neetult raske välja pakkuda. Udusele asjale tuleb udune lahendus. Udused lahendused ei tööta,” märkis ta.
Näitena tõi ta sotsiaaldemokraatide soovi tõsta tulumaksuvaba miinimumi. “Ei üks ega teine – tulumaksuvaba miinimumi tõstmine või tulumaksumäära tõstmine – ei ole eesmärk. Eesmärk on muuta inimeste elu. Vot see jäi defineerimata, kelle elu, kui palju ja milleks muuta tahetakse. Kui see oleks ära sõnastatud ja sellel oleks aktsept, oleks hoopis teine arutelu.”
Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et parlamentaarsel demokraatial ja koalitsioonivalitsustel ongi vaja kokku sobitada erinevate maailmavaatega parteid ning kõik peavad millestki loobuma.
Madise sõnul suutis tänane koalitsioon üsna hästi kokku leppida, mida tuleb teha: vähendada vaesust, toetada Eesti perekondi ja lapsi. “Aga läbi rääkimata ning erimeelsused tekkisid sellest, kust võtta selleks raha.”
“Eesti põhiseaduse järgi on nõnda, et kui valitsus enam koos töötada ei saa, näiteks riigieelarve jääb vastu võtmata, võivad tulla ka erakorralised valimised. Aga alati on võimalik mõni koalitsioonipartner välja vahetada ja moodustada uusi koalitsioone,” märkis Madise.
Saatejuht Lauri Hussar leidis, et sotsiaaldemokraadid jõudnuks tänases koalitsioonis oma eesmärgile lähemale, kui nad oleks tugevamini õla alla pannud IRL-i madalapalgaliste tulumaksutagastuse ideele. Praegusel juhul tagastatakse tulumaksu kord aastas, aga oleks võinud igakuiselt.
Heido Vitsur ütles, et IRL-i maksutagastus igakuiselt oleks aritmeetiliselt võrdväärne astmelise tulumaksuna, mis mõistena on Eestis kujunenud tabuks.
“See ongi tabu. Aga me ei saa aru ühest lihtsast asjast: olud muutuvad, me ise muutume, taustsüsteemid muutuvad. Kui me ei saa vabalt rääkida asjadest, siis aruteludest välja midagi ei tule. Kõik laulavad ühte hümni ja ei mõtle selle juures üldse mitte midagi,” ütles Vitsur.
Artikkel ja salvestus ERR veebilehel.