Noorte demokraatiaharidus

Eduka kodanikuühiskonna üheks eelduseks on oma õigusi tundvad ja teostada oskavad ühiskonnaliikmed. Kool on koht, kus noored saavad esimesed eduelamused demokraatias osalemisest. Hea kool on kaasav, osalemist soodustav, märkamist ja loovust toetav.  Just see tõttu panustab Eesti Koostöö Kogu ka noorte- ja koolidemokraatia arengutesse.

KUIDAS SEDA TEEME? 

1. PROGRAMM  “KOOLIDE KAASAV EELARVE”.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti ning Eesti Koostöö Kogu algatatud kaasava eelarvestamise projekt koolides on esimene laiaulatuslikum ettevõtmine Eestis, kus kohalike omavalitsuste kaasava eelarvestamise eeskujul saavad õpilased välja töötada, arendada ja esitleda ideesid, mille vahel kooli kogukond valib kõige sobilikuma viisi eelarve kasutamiseks.

Eesti Koostöö Kogu võimaldab koolidele keskkonda https://kaasavkool.rahvaalgatus.ee/, kus õpilased saavad digitaalselt ettepanekuid esitada ja nende üle kaasaegseid e-vahendeid kasutades demokraatlikult hääletada. Eluline demokraatiaharidus koolielus aitab kaasa riigi õiglase toimimise mõistmisele ning soodustab noorte osalust.

Kaasava eelarve elluviijaks on projektiga liitunud koolid. Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Kogu toetavad väliste partneritena protsessi töötubadega demokraatiast, selle toimimisest ja seosest korruptsiooniga ning digiidentiteedist. Lisaks on välised partnerid projekti läbiviimisel koolidele nõuandvaks ning materjalide, tehnilise keskkonna jm vajalikuga toetavaks jõuks. 

Tutvu loodud õppevahendite ja juhenditega: koolide kaasava eelarvestamise meetodit läbiviijale tutvustav infotund ja  meeleolukas animatsiooniklipp,  töötubade õppevideod ja juhendraamat. Õppevideod on saadaval eesti ja vene subtiitritega ning juhendraamat on eesti, inglise ja vene keeles.

Ühine Koolide kaasava eelarve programmigahttps://kaasavkool.rahvaalgatus.ee/.

 

2. DEMOKRAATIA TÖÖVIHIK. Kolme harjutusega koolinoorest aktiivseks kodanikuks!

Uudne demokraatia töövihik on õpikeskkond, kus noored saavad harjutada aktiivsele kodanikule olulisi digioskusi ja proovida neid oskusi kasutades ka ise koolielus kaasa rääkida ning muutusi luua.

3. KUTSU MEID KÜLLA. 

Meie demokraatiaekspert tuleb heal meelel sinu kooli külla (kas füüsiliselt või läbi digiakna), et rääkida noortele ja noortega demokraatiast, osalemisest ja kodanikuaktiivsusest.

Küsi lisa: karl-hendrik.pallo@kogu.ee