Enne jõulupühi saatis riigihalduse minister Arto Aas kooskõlastamisele haldusreformi eelnõu.
Veel mõne aasta eest olnuks pea mõeldamatu, et Eesti pisikeseks pudenenud omavalitsuste pärast võiks südant valutada mõni Reformierakonna minister. Viimane regionaalminister Siim Valmar Kiisler (Isamaa ja Res Publica Liit) töötas haldusreformi kallal sisuliselt kuus aastat, ent kui tema esitatud eelnõu viimaks 2014. aasta alguses kooskõlastamisele jõudis, lükkasid selle tagasi kõik Reformierakonna ministrid. Teemat sisuliselt lihtsalt välditi.
Kui palju kaks reformiplaani teineteisest erinevad, on igaühel võimalik ise otsustada. Selge on see, et praegune üksmeel, et omavalitsused peavad suuremaks ühinema, on küllaltki enneolematu. Seda toetab ka avalik arvamus – rahandusministeeriumi hiljutise küsitluse järgi on haldusreformi tegemise poolt 48% ja veel seisukohata veerand Eesti elanikke.
„Valimiste aasta pole tavaliselt suurte reformide aeg, aga olulisi asju sai siiski käivitatud. Ligi pooled omavalitsused arutavad ühinemist,” rõõmustas riigihalduse minister Arto Aas möödunud nädalal Twitteris.
Läbirääkimisi peavad tõesti paljud omavalitsused, rahandusministeeriumi andmeil on neid umbes sadakond. Kuid Eesti Päevalehte nõustanud eksperdid on osutanud, et murranguks võib pidada isegi juba 2009. aasta kohalikke valimisi ja nüüdseks on lumepall lihtsalt hoo sisse saanud.