Riigireformi radari kolleegium pani reformi edenemisele suvekuude jooksul hindeks kahe, sest reformi iseloomustas seisak.
Kolleegium soovitab aga reformiga kiiresti edasi liikuda, pidades algavat sügist otsuste langetamisel kriitiliseks ajajärguks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Riigireformi radari kolleegiumi liige, Starmani juhatuse esimees Aivo Adamson selgitas riigireformi seisakut näiteks sellega, et riigi ülesannete ülevaatamisega on tegeldud tagasihoidlikult.
Ta lisas, et ametnikud ning riigihalduse minister pakkusid valitsuskabinetile välja ridamisi ettepanekuid, millest vaid kuus jõudis arutlusele ja ära tehti küll olulised asjad nagu muuseumide reform, mis on mõistlik, kuid aitab vähe kaasa riigi põhiprobleemide lahendamisele.
“Põhirõhk on ju selles, et elanikkond vananeb, kuidas rahastada riigi poolt pakutavaid teenuseid. Need on ju sõlmküsimused,” märkis Adamson.
Otsustajatel soovitatakse kokku leppida põhimõtted, millest ei taganeta. Näiteks kui eesmärk on avaliku sektori töötajate arvu vähendamine, siis ei peaks riik samal ajal hakkama pakkuma teenuseid, millega erasektor hakkama saab, nagu Eesti Rahva Muuseumi restoraniga plaanis on, ütlevad reformi hindajad.
Hindamiskolleegium leidis, et riigihalduse ministri ja tema meeskonna tegemised on tunnustust väärt, kuid nad on jõudnud niiöelda klaaslaeni.
“Arvata võib, et ilma nende partneriteta – valitsuspartnerite ja teiste ministrite sekkumiseta – ilmselt asjad enam edasi ei liigu, üksinda haldusminister oma meeskonnaga ellu seda haldusreformi ei vii,” toonitas Adamson.
Kolleegiumi üks ettepanek on tugevdada kogu koalitsiooni rolli riigi reformimisel, sest see on nende hinnangul võimalik vaid siis, kui peaminister võtab reformi ellu viimise eest vastutuse ja kaasab teisigi võtmepoliitikuid.
Riigireformi Radari kolleegium soovitab reformiga kiiresti edasi minna, sest kui lähiajal põhimõttelisi otsuseid ei langetata, läheb edaspidi kogu tähelepanu Euroopa Liidu eesistumisele, siis kohalikele ja riigikogu valimistele ning reform ei teostu.
Loe täismahus hinnangut Riigireformi radari kodulehelt.