Rahvaalgatus.ee mõju

Rahvaalgatus.ee on osalusdemokraatia mehhanism, mis on suurendanud kodanike ja poliitikakujundajate teadlikkust sellest, et üksikisikud saavad ja peaksid osalema poliitilises otsustusprotsessis ka valimistevahelisel ajal.

Rahvaalgatuste mõju uurimine on eriti oluline praeguses ühiskondlikus kontekstis, kus otsitakse uusi viise kodanike kaasamiseks ja demokraatliku dialoogi tugevdamiseks. See osalusvorm võib osutuda oluliseks sillaks erinevate ühiskonnagruppide vahel, võimaldades ka neil, kes traditsioonilistes poliitilistes protsessides end mugavalt ei tunne, oma häält kuuldavaks teha.

Rahvaalgatuste populaarsus Eestis

61% täisealistest Eesti elanikest – ligikaudu 610 000 inimest – kas on juba allkirjastanud või plaanib tulevikus rahvaalgatusi toetada

Võimalus osaleda poliitikas valimistevahelisel ajal

2023. aastal ületas rahvaalgatus.ee portaalis antud digiallkirjade arv koguni sama aasta Riigikogu e-valmistel antud häälte arvu

Kes kasutab rahvaalgatuse portaali?

Eriti aktiivsed rahvaalgatuse kasutajad on noored vanuses 18-24, kõrgharidusega inimesed ning juhid-ettevõtjad.

Mis tüüpi algatusi luuakse rahvaalgatuse portaalis?

Rahvaalgatus.ee platvormil võib märgata erinevat tüüpi algatuste esinemist – Professionaalne huvikaitse, Digitaalsed protestid, (Umb)usaldusavaldused, Välja jäetud ja marginaliseeritud hääled, Rohujuure kodanikualgatus.

Rahvaalgatuste poliitiline mõju

Pärast 10 aastat kollektiivseid pöördumisi on peaaegu kõik Riigikogu komisjonid vastutanud vähemalt ühe kollektiivse pöördumise menetlemise eest.

Siit leiab erinevaid mõju mõtestavaid materjale, rahvusvahelisi raporteid ja artikleid:

ILMUNUD TEADUSTÖÖD JA RAPORTID RAHVAALGATUS.EE KOHTA

ILMUNUD ARVAMUSLOOD JA SAADUD TUNNUSTUSED

 

Mõju lehekülge täiendatakse pidevalt. Rahvaalgatuse eksperdid töötavad aktiivselt nii rahvaalgatus.ee kui ka üldiselt kollektiivsete pöördumiste õiguse mõju analüüsimisega. Hetkel on koostamisel mõju mõõdik, millega on võimalik anda hinnanguid algatuste mõju erinevatele liikidele.

Edasiste uuringute tõhustamiseks oleks mõistlik lülitada rahvaalgatusi puudutavad küsimused mõne laiema uuringu raamistikku. See võimaldaks saada terviklikuma pildi rahvaalgatuste rollist Eesti demokraatias ning nende potentsiaalist ühiskondliku sidususe tugevdamisel. Ettepanekud koostööks on oodatud meiliaadressil maarjaleena@kogu.ee.