Kõik hariduse tuleviku huvilised on oodatud osalema Eesti Koostöö Kogu, Arenguseire Keskuse ja Noored Kooli ühisseminaril „Kas Eestis on süvenemas hariduslik ebavõrdsus?“, mis toimub neljapäeval, 24. oktoobril kell 12.00−13.30 Komandandi maja suures saalis (Toompea 1, Tallinn) ja veebis. Saalis on kohtade arv piiratud, seega tasub end varakult kirja panna. Osalemiseks registreeri end palun ürituse veebilehel siin.
Oleme Eestis aastaid uhked olnud oma laste suurepäraste tulemuste üle PISA testides, mis näitavad meie haridussüsteemi tugevat taset rahvusvahelises võrdluses. Kuid samal ajal näitavad kohalikud andmed murettekitavat trendi: lapse edukus, näiteks matemaatika riigieksamil, on tugevalt seotud pere majandusliku taustaga, eriti ema sissetulekuga. Kui sellele liita veel piirkondlik segregeerumine – keskused ja ääremaad, kõrgema ja madalama staatusega linnaosad – siis küsimegi, kas oleme löödud PISA-pimedusega? Kas selle varjus on meil märkamata jäänud haridusliku ebavõrdsuse süvenemine ja mida selles osas ette saab võtta?
Teemat avavad:
- Tartu Ülikooli rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru, kes on koos kolleegidega analüüsinud, kas eestikeelses koolis õppinud vene noored on kõrghariduse omandamisel edukamad kui venekeelses koolis õppinud vene noored? uivõrd on vene noorte edukus seotud muude tunnustega nagu vanemate haridus, üldine lõimumine ja lapsepõlve kasvukeskkond? Kas koolid segregeeruvad kiiremini kui piirkonnad?
- Praxise analüütik Sandra Haugas räägib haridusliku ebavõrdsuse teguritest ning sellest, kuivõrd aitaks ebavõrdsuse vähendamisele kaasa koolide laiem võimekus, näiteks õpetajate psühho-sotsiaalsed oskused ja toetav töökultuur koolides?
- Noored Kooli õpetaja, endine politseinik Herdo Kala räägib sellest, milline on haridusliku ebavõrdsuse hind ühiskonnale. Millist rolli mängib huviharidus riskikäitumise ennetamisel ja haridusteel püsimisel?
- Tallinna hariduse valdkonna abilinnapea ja Noored Kooli endine õpetaja Aleksei Jašin arutleb probleemi tõsiduse ja võimalike lahenduste üle Tallinna näitel.
Seminari juhib EIA 2026 peatoimetaja ja Arenguseire Keskuse ekspert Eneli Kindsiko.
Sündmus on järjekorras teine veebi(seminar), mis populariseerib hetkel koostamisel olevat hariduse teemalist Eesti inimarengu aruannet (EIA). 2026. aastal valmivas EIA-s võetakse luubi alla haridus ja selle mõju ühiskonna arengule, sealhulgas käsitletakse hariduslõhe järelmeid ühiskonnas. Eesti Koostöö Kogu ja Arenguseire Keskuse esimest ühist EIA teemalist vebinari “Eesti inimarengu tulevik: haridus tõi meid siia, kas viib ka edasi?” saab järele vaadata siit.