Dialoog kogukonnaga - koolitajad

2024-2025. AASTA ARENGUPROGRAMMI “DIALOOG KOGUKONNAGA” KOOLITAJAD

Arenguprogrammi teejuhiks on kaasamispraktik ja andragoog Piret Jeedas (Ruumi Loomine). Pireti igapäevatöö keskmes on tähenduslike arendusprotsesside ja õpiteekondade disain ning elluviimine nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Alates 2004. aastast on kaasamine, dialoog ja olulised vestlused tema töös tähtsal kohal. Piret on Eestis käivitanud kaasava juhtimise koolitused edendamaks kaasavat juhtimiskultuuri. Raamat “Ruumi loojad. Kuidas kaasavalt juhtides muutusi luua“ on selle teekonna üks tähiseid. Tõeline kaasamise õppetund on olnud rahvatervise arengukava koostamise protsess Kõrgõzstanis koostöös Maailma Tervise Organisatsiooniga (WHO). Piret disainis ja viis ellu kaks koolitusprogrammi „Kohalike dialoog kohalikus raamatukogus“ raamatukoguhoidjatele. Piret naudib sisukaid dialooge Tallinna Ülikooli andragoogika tudengitega.

Kairi Tilga on Eesti Koostöö Kogu juhataja ja korraldab igapäevaselt kodanikuühiskonna, avatud valitsemise ja demokraatia arendamiseks vajalike tegevusi ja algatusi. Programmi raames aitab ta dialoogi ja hea arutelukultuuri juurutamise tähtsust avada just valitsemise ja demokraatia kontekstis. 

Triin Rõõmusoks on andragoog ja dialoogipraktik, kes aitab meeskondadel ja kogukondadel luua tähenduslikke kasvuteekondi. Triinu paelub hea vestluskultuuri juurutamine, kaasavate protsesside disainimine ning kogukondade ja kohalike omavalitsuste koostöö edendamine. Lisaks meeskondade arengu toetamisele, panustab ta Eesti-Läti ühisprojektis “Surrounded by heritage” pärandkultuuri elavdamisse Võru- ja Setomaa lasteaedades ja koolides ning Haanimaa kogukonna eestvedamisse. Arenguprogrammi raames aitab ta mõtestada dialoogilise lähenemise olulisust kogukonna arendamise vaates.

MIDA ON VEEL HEA TEADA?

Programmis osalemine loob võimaluse:

  • Mõtestada ja mõista dialoogi ja vestluspõhise juhtimise sügavamat olemust ja tähendust.
  • Saada teadlikumaks kogukonnast lähtuvast valitsemisest ja mõtteviisist.
  • Kogeda erinevaid dialoogi ja arutelu pidamise viise.
  • Kavandada ja viia ellu dialoogi koolituse ajal ja kogukonnas.


Koolituse lähenemist ja ülesehitust iseloomustab:

  • Programm on oma olemuselt interaktiivne, kus teema avamine vaheldub praktiliste harjutustega. 
  • Osalejana saad juhendmaterjali ja töölehed, lugemis- ja kuulamismaterjali.
  • Kavandad ja viid koolituse ajal koos õpipartneriga läbi dialoogi praktikumi. Ühiselt on võimalus analüüsida programmis osalemise kogemust, loetud ja kuulatud materjalide sisu, teha koos erinevaid ülesandeid jne.
  • Kui läbid programmi 80% ulatuses (ehk neli kohtumist viiest), viid läbi praktikumi ning kogukonna dialoogi väljastatakse sulle tunnistus. Muul juhul saad tõendi. 
  • Koolituspäeva pikkuseks on 10-16.30. 
  • Kaks esimest kohtumist toimuvad Tallinnas: 15. ja 29. jaanuar 2025. Kolme hilisema kohtumise kohad lepime kokku koos osalejatega.