Postimees

Kirjanik Tõnu Õnnepalu rääkis Presidendi Kärajate väitluspäeval ajakirjanduse hetkeseisust. Tema arvates juhtub praegu ajakirjanikega sama nagu kirjanikega 90ndatel, kui nad poliitikasse siirdusid ning arvasid, et vaim on konverteeritav vääring.
Tõnu Õnnepalu viis lugejad aastasse 2032, meenutades, milline oli aasta 2015, mil kõik erakonnad pakuvad erinevate ideoloogiliste loosungite all ühte ja sama- odavat raha.«Nagu mäletate, vanas nn esindusdemokraatias oli kaks asja, millele kehtis kindlalt inflatsiooni raudne reegel: raha ja sõna. 2015. aastaks oli sõna hinnalangus jõudnud sellisesse järku, et korraga otsustasid kõik ajakirjanikud, nagu üks mees, põgeneda oma laevalt. Mis laevast sai, seda te kõik teate,» kirjeldas Õnnepalu ajakirjanike valimiste-eelset poliitikasse siirdumist. Tema arvates on just 2015 see aasta, mil vanast eliitajakirjandusest saab igamehe ajakirjandus. «Nagu ajaloolised ütlevad: kui 20. sajand tegi kõigist lugejad, siis 21. sajand tegi kõigist autorid.»

Õnnepalu tõi paralleeli 20. sajandi 90ndatest, kus leidus terve hulk kirjanikke, kelle nimi oli parteinimekirjas konverteeritav rahaks ja võimuks. «Või vähemalt tundus nii neile kirjanikele enestele, kes siis ennast parlamenti valida lasid. Loomulikult ei langenud neile osaks erilist raha ega võimu. See on vist vaimu kõige suurem illusioon, et ta on konverteeritav vääring. Ta on vääring, aga vaid seni, kuni ta end ei konventeeri,» rääkis Õnnepalu.

Kirjanik tunnistas, et teda valdab ajalehti ja valimiskampaaniaid lugedes vastikusesarnane tunne. «Müüvad usk, seks ja rahvus, sõda ja uued dieedid.»

Vabariigi Presidendi Mõttekoja Kärajad keskendub teemale «Millist Eestit jõuame pidada?». Üritusele kutsutud arvamusliidrid, kes esindavad riigiasutusi, ettevõtlust ja kodanikuühiskonda, otsivad ühiselt ja eraldi vastuseid Eesti tuleviku olemuslikele küsimustele.

Kärajad said president Toomas Hendrik Ilvese algatusel alguse 2007. aasta oktoobris Pärnus.

Artikkel Postimehe veebilehel.