Eesti inimarengu aruannete 25 aastat

Esimese Eesti inimarengu aruande ilmumisest on möödas 25 aastat. 1995. aastal ÜRO Arenguprogrammi toel ilmavalgust näinud aruande eessõnas kirjutas Vabariigi Peaminister Tiit Vähi:

„Inimarengu problemaatika tõusmine päevakorda on vältimatu. Eesti valitsus taotleb majandusarengu seostamist ja tasakaalustamist inimarengu eesmärkidega ning keskkonna säilitamise ülesandega: majandusarengu käigus ei tohi ohverdada ei taastumisvõimelist rahvast ega looduskeskkonda“.

SA Eesti Koostöö Kogu tellimusel on valminud Marju Lauristini sulest „Taasiseseisvunud Eesti kolm aastakümmet inimarengu luubi all. Ülevaade Eesti inimarengu aruannete sisust 1995–2020“. See on mastaapne analüütiline ülevaade 25 aasta jooksul ilmunud Eesti inimarengu aruannetest, vaese siirdeühiskonna teekonnast maailma kõrgeima inimarenguga riikide sekka. Ainulaadne kroonika, justkui Eesti lähiajalugu, mis annab pildi ühiskonna muutumisest 25 aasta jooksul ja avab keerulisi valikuid – nurjatud probleeme, mille mõistmisele, lahendamisele ja lahenduste väljatöötamisele on sotsiaalteadlased järjekindlate pingutustega kaasa aidanud.

Tänaseni on ilmunud 18 köidet, millesse on panustanud 282 teadlast.

Eesti inimarengu aruannet annab 2006. aastast välja SA Eesti Koostöö Kogu. Enne seda andis aruannet välja Tallinna Pedagoogikaülikool.

TUTVU TÄISMAHUS KOGUMIKUGA:
„Taasiseseisvunud Eesti kolm aastakümmet inimarengu luubi all. Ülevaade Eesti inimarengu aruannete sisust 1995–2020“ (prof Marju Lauristin 2021).

Kogumikku saab alla laadida ka osade kaupa:

TUTVU PÕHISÕNUMITEGA.

Kogumiku sisuline arutelu toimus saates „Suud puhtaks” 9. märtsil 2021.